از اولین نفراتی باشید که پیشنهادهای ویژه ما را دریافت می کنید.

X

دنج محصول جدید دنیته راه حلی نو برای کار و ملاقات در رویدادها و محیط های شلوغ

X
محیط-کار-استارتاپ

هر آنچه که در مورد محیط کار استارتاپ ها باید بدانید

بسیاری از ما بر اساس الگوی ذهنی خود، محیط کاری را محلی خشک و جدی با سلسله مراتب سازمانی می‌دانیم . سازمانی که در آن میز مدیریت بزرگی در اتاق مجزایی قرار گرفته است و شکوه و جلال وصف ناپذیری دارد . سایر میزها نیز بر اساس سلسله مراتب سازمان انتخاب می‌شوند . بنابراین هر ...

۲۷ خرداد ۱۳۹۷

بسیاری از ما بر اساس الگوی ذهنی خود، محیط کاری را محلی خشک و جدی با سلسله مراتب سازمانی می‌دانیم . سازمانی که در آن میز مدیریت بزرگی در اتاق مجزایی قرار گرفته است و شکوه و جلال وصف ناپذیری دارد . سایر میزها نیز بر اساس سلسله مراتب سازمان انتخاب می‌شوند . بنابراین هر کسی که وارد سازمان می‌شود بدون این‌که لازم باشد سمت‌ها را بداند از دکوراسیون اداری متوجه سلسه مراتب سازمانی  و جایگاه افراد می‌شود .

اما این تفکر و الگوی ذهنی فقط مربوط به سازمان‌های سلسله مراتبی است که دیگر زمان آن رسیده است که کم کم رخت بربندند . امروزه به غیر از سازمان‌های دولتی ، سایر شرکت‌های خصوصی به سمت سازمان‌های فلت و open office شدن پیش می‌روند که در آن خبری از میزهای مدیریتی عظیم‌الجثه نیست . به ویژه امروزه با گسترش فرهنگ استارتاپی در محیط کارها دکوراسیون عجیب و غریب و خسته کننده سازمان‌ها جای خود را به طراحی داخلی خلاقانه ،شیک و مدرن داده است .

محیط کار استارتاپ ها محیطی کاملا دوستانه و صمیمی و خلاق است . بنابراین دخیل شدن هر نوع تشریفات اداری در آن دست و پاگیر خواهد بود. محیط کار استارتاپ ها لازم نیست چینش خاص و اصول ویژه ای داشته باشد . زیرا سلسله مراتبی در گروه‌های استارتاپی وجود ندارد بلکه هر کس بخشی از مسئولیت‌ها را بر عهده گرفته است (  به قول خودمان گوشه کار را گرفته ) و  هدف کلی رسیدن به نتیجه مطلوب را دنبال می‌کند . بنابراین با توجه به روحیه‌ی تیمی استارتاپ‌ها باید دکوراسیون محیط کار آن‌ها نیز طبق علاقه‌مندی آن‌ها باشد و شاید این مهم ترین قانون نانوشته طراحی محیط استارتاپ ها است  .  در ادامه بخشی از موضوعاتی که  لازم است در مورد محیط کار استارتاپ ها بدانید را گردآوری کرده‌ایم .

ویژگی‌های محیط کار استارتاپ ها

مطمئنا راه‌اندازی یک شرکت سنتی با تیم‌سازی استارتاپ ها متفاوت است . در این میان انتخاب فضای کار مناسب یکی از عوامل تعیین کننده در ترویج فرهنگ استارتاپی و ایجاد یک محیط صمیمی و خلاق و الهام بخش می‌باشد و البته که نقش برند سازی داخلی و هویت بخشی به برند نیز نکته مهم و جذابی است .

انعطاف پذیری محیط کار

اگر به عنوان یک تیم استارتاپی قصد آغاز کار و عملی کردن ایده‌های خود را دارید . بهتر است در ابتدای امر به فکر خرید یا اجاره‌ی دفتر کاری برای خودتان نباشید . زیرا سرمایه‌گذاری اولیه کلان بر روی محیط کار ممکن است در سرمایه‌گذاری در سایر بخش‌ها اختلال ایجاد کند . از این رو انعطاف‌پذیری محیط کار استارتاپ ها یکی از مهمترین موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد . بنابراین استفاده از فضاهای کار اشتراکی بهترین ایده‌ای است که استارتاپ ها می‌توانند در ابتدای کار خود آن را در نظر بگیرند . میزهای کار گروهی موجود در فضای کار اشتراکی می‌تواند علاوه بر فراهم کردن امکان تبادل نظر برای اعضای تیم به تقویت فرهنگ استارتاپی نیز بپردازد .

محیط کار استارتاپ ها

استفاده از میز کار گروهی در فضای اشتراکی محیط کار استارتاپ ها

موقعیت مناسب

متاسفانه بسیاری از تیم‌های استارتاپی هنگام انتخاب فضای کاری تنها دسترس پذیری و شیک بودن آن را در نظر می‌گیرند. اما نکته‌ی مهمی که باید در این مورد مد نظر قرار گیرد این است که محیط کار استارتاپ ها علاوه بر داشتن موقعیت مناسب و دسترس‌پذیری آسان به مراکز خدماتی، قیمت مناسبی نیز داشته باشد . زیرا در آغاز کار تیم نمی‌تواند متحمل هزینه‌های سرسام‌آور رفت و آمد شود و در صورت عدم کنترل و مدیریت هزینه از تحقق سایر اهداف خود باز می‌ماند .

مشارکت اعضای تیم در چیدمان محیط کار استارتاپ ها

به یاد داشته باشید که کار تیمی با کار گروهی تفاوت‌های زیادی دارد . در یک تیم استارتاپی شما نیازمند یک محیط خلاق و الهام بخش هستید تا بتوانید به کمک طوفان فکری ایده‌های فوق‌العاده دیگری را نیز عملی کنید . مطمئنا تیم شما نیز ترکیبی از افراد منظم، نامنظم، پر هیجان و … است. بنابراین برای داشتن یک محیط کاری مناسب بهتر است سلیقه‌ی تک تک اعضای تیم را چیدمان دخیل کنید. حتی اگر در فضای کار اشتراکی نیز فعالیت می‌کنید نیز می‌توانید چیدمان میز کار گروهی را با توافق نظر همه انتخاب کنید. همچنین حتما دیواری را برای ثبت خاطرات تیم خود در نظر بگیرید. پخش آهنگ از لیستی که همه اعضا در تهیه آن نقش دارند را نیز مد نظر داشته باشید. این کارها صمیمیت و همدلی اعضای تیم را افزایش می‌دهد.

محیط کار استارتاپ ها

مشارکت اعضای تیم در چیدمان محیط کار استارتاپ ها یکی از اصول کار تیمی است

متعادل سازی محیط کار

هر چند اساس کار استارتاپ ها به کار تیمی و اشتراکی است. اما هر فردی گاهی نیاز دارد برای تمرکز بیشتر در یک موضوع تنها باشد. یا در محیط ساکت و بی سر و صدایی باشد و فکر کند. از سوی دیگر نیز چون تیم‌های استارتاپی ساعت کاری مشخصی ندارند. بنابراین گاهی به دلیل کار زیاد و مداوم خسته می‌شوند و دوست دارند برای چند دقیقه‌ای استراحت کنند. علاوه بر این لازم است که چند بازی فکری نیز در اتاق استراحت قرار گیرد. تا به منظور آرامش مغزی گاهی اعضای تیم خود را با این بازی‌ها چالش بکشند و به ایده‌های جدیدی برسند. بنابراین در طراحی محیط کار استارتاپ ها باید تمامی این نکات مد نظر قرار گیرد. توجه به این نکات باعث می‌شود که اعضای تیم حس لذت بخشی را در محیط کار خود تجربه کنند.

محیط کار استارتاپ ها مانند زبان بدن تیم

همانگونه که زبان بدن هر فرد نقش موثری در جهت‌گیری ذهنی اطرافیان نسبت به او دارد. فضای کاری استارتاپ ها نیز مانند زبان بدن تیم است که می‌تواند الگوی ذهنی مشتریان و افرادی که با تیم ارتباط هستند را شکل دهند. بنابراین هر یک از افرادی که به نوعی با تیم شما در ارتباط است با برداشت و حسی که از محیط کاری شما می‌گیرند. ذهنیتی را برای خود شکل داده و در بین سایر تیم‌های کاری نیز به معرفی شما می‌پردازند. بنابراین سعی کنید محیط کار استارتاپ شما حس مثبتی را به بیننده منتقل کند. اما این موضوع به معنی صرف هزینه‌های گزاف نیست. بلکه به کمک ایده‌های خلاقانه و سفارشی‌سازی از طریق دنیته می‌توانید علاوه بر کاهش هزینه محیط کار خود را به دلخواه خودتان درآورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله های ویژه

مقاله های مرتبط

پروژه های ویژه

EY

 EY  : ارنست و یانگ یک شرکت خدمات حرفه ای چند ملیتی است که مقر آن در لندن، انگلستان است. EY یکی از بزرگترین شرکت های خدمات حرفه ای حسابداری در جهان است .  یکی چهار از شرکت  بزرگ در زمینه حسابداری است .   طراحی: پروژه EY با میزهای اداری سریN و دیوایدرهای پارچه ایی ...

اتاق بازرگانی ایران و آلمان

اتاق بازرگانی ایران و آلمان: قوی ترین اتاق بازرگانی در ایران شناخته می شود و تنها اتاق بازرگانی اروپایی مستقل در ایران می باشد.این اتاق موسسه ای مهم در روابط تجاری بین دو کشور ایران و آلمان می باشد.   طراحی: در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی،از میزهای اداری ساده و مقاوم با بالاترین کیفیت و ...

محصولات مرتبط

رفتن به بالا