از اولین نفراتی باشید که پیشنهادهای ویژه ما را دریافت می کنید.

X

دنج محصول جدید دنیته راه حلی نو برای کار و ملاقات در رویدادها و محیط های شلوغ

X
فضای کاری جذاب

۸ ترند برتر سال ۲۰۱۸ برای داشتن فضاهای کاری جذاب و محیط های اداری پیشرو

در این مطلب ۸ ترند برتر سال ۲۰۱۸ را برای طراحی فضاهای کاری مناسب  و داشتن شرکت های موفق مورد بررسی قرار می‌دهیم. امروزه محیط‌های کار به سرعت در حال تغییر هستند و شرکت‌ها باید آمادگی داشته باشند که طراحی محیط کاری را از هر نظر به روز و به شکلی صحیح انجام دهند. به ...

۳۱ مرداد ۱۳۹۷

در این مطلب ۸ ترند برتر سال ۲۰۱۸ را برای طراحی فضاهای کاری مناسب  و داشتن شرکت های موفق مورد بررسی قرار می‌دهیم. امروزه محیط‌های کار به سرعت در حال تغییر هستند و شرکت‌ها باید آمادگی داشته باشند که طراحی محیط کاری را از هر نظر به روز و به شکلی صحیح انجام دهند. به این ترتیب می‌توان به اهدافی که در این محیط پیگیری می‌شوند، دست یافت. با این اوصاف، آگاهی از ترندهای برتر در سال ۲۰۱۸ از این منظر خالی از لطف نیست.

 

۱- بالا بردن مهارت‌ها به بحران استخدام کمک می‌کند

در حال حاضر شاهد یک بحران استخدام هستیم: در ایران با وجود میزان بیکاری، شاهد کمبود نیروهای تربیت شده در برخی جایگاه‌های کاری هستیم . در ایالات متحده بیش از ۶ میلیون جایگاه شغلی خالی مانده است . دلیل این امر هم عدم وجود داوطلبان مناسب برای این مشاغل عنوان می‌شود. از سوی دیگر، در بریتانیا نیز با ظهور “برگزیت” (خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا) در حقیقت دسترسی به استعدادها محدود شده است.

با این حال، خوشبختانه حل این مسئله به راحتی امکان‌پذیر است: کارفرمایان باید بر روی ارتقاء مهارت یا آموزش کارکنان خود متمرکز شوند. باید به ارتقاء مهارت‌ها در شرکت‌ها اعتقاد ۱۰۰ درصدی داشته باشیم. این کار برای همه منفعت دارد: از سویی برای کارفرمایان مفید است و از سوی دیگر نیز فرصتی بزرگ برای کارکنانی است که به یادگیری مهارت‌های جدید برای پیشرفت کاری خود علاقه‌مند هستند.

 

۲- دفاتر شرکت‌ها باید بیشتر به مراقبه‌ی ذهنی کمک کنند

8 ترند برتر سال 2018 برای داشتن فضاهای کاری جذاب و محیط های اداری پیشرو

در جامعه‌ی امروزی، هر روزه ارزش و اعتبار مفاهیمی نظیر “تندرستی و سلامتی” و “تجربه‌ی شخصی” (یا همان “حال خوب”) نسبت به پول و دارایی بیشتر می‌شود. به همین دلیل، برقراری تعادلی سالم میان کار و زندگی برای کارکنان اهمیت بیشتری می‌یابد. این کار را می‌توان با سازماندهی فعالیت‌های تفریحات و ورزش‌های تناسب اندام لذت‌بخش؛ فراهم آورن محیط غذاخوری اختصاصی برای تغذیه‌ی سالم؛ و همچنین تشویق به مراقبه ذهنی یا همان مدیتیشن به سرانجام رساند. مدیتیشن نشان داده که در کاهش استرس و اضطراب و افزایش خلاقیت تأثیر بسیار خوبی دارد. بنابراین، فراهم آوردن فضاهایی کاری آرام و ارائه‌ی دوره‌های مدیتیشن یا اشتراک در برنامه‌های ذهنی بسیار عالی است. به یاد داشته باشید که سلامتی کارکنان، سلامتی کسب و کار را به ارمغان می‌آورد.

 

۳- فضاهای کاری دیجیتالی پیرامون انسان شکل می‌گیرند

ما باید کاملا متعهد به تحریک و تهییج استعدادها باشیم. به همین دلیل هم تمرکز بیشتر ترندهای موفق بر روی ایجاد فضاهای کاری شاد و الهام‌بخش برای کارکنان است. ” بهترین طراحان دکوراسون آن‌هایی هستند که مردم و حس و حال آن‌ها را به هنگام طراحی در نظر می‌گیرند ” . گرچه اهمیت این عمل برای طراحی دفاتر شرکت‌ها مشخص است، اما باید بدانیم که در فضاهای کاری دیجیتالی نیز به همان اندازه مهم است. به عبارت دیگر، نرم‌افزاری که کارکنان از آن استفاده می‌کنند؛ راه‌های ارتباطی آ‌ن‌ها و همچنین روشی که برای ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری از آن بهره می‌برند، همگی باید به نحوی طراحی شوند که انسان‌ها را در ذهن و نظر داشته باشند. تنها با رعایت این نکته است که “فناوری” می‌تواند به جای سخت‌تر کردن زندگی ما، آن را راحت کند.

 

۴- هوش مصنوعی ذهن کارکنان را آزاد می‌کند

هوش مصنوعی در حال تبدیل شدن به نحوه و چگونگی انجام کار ما است. این فناوری در حال حاضر توانایی برخی کارهایی را دارد که پیش از این توسط انسان انجام می‌شد. برای نمونه می‌توان پردازش اطلاعات در سرعتی شگفت‌انگیز را نام برد. با این همه نباید از یاد ببریم این فناوری برای ما کار می‌کند و نه برعکس آن. هوش مصنوعی با انجام کارهایی تکرارشونده نظیر پردازش اطلاعات این امکان را فراهم می‌آورد که کارکنان بر مشاغلی که به مهارت‌های منحصربه‌فرد انسانی (نظیر قضاوت صحیح و خلاقیت) نیاز دارند، تمرکز کنند. این کارها نیز در ذات خود مهم‌تر، لذت‌بخش‌تر و با پاداش بیشتری همراه هستند.

 

۵- واقعیت مخلوط در جایگاه صحیح خود قرار می‌گیرد

“واقعیت مخلوط” (Mixed reality) به معنای ترکیب کردن دنیای واقعی با شبیه‌سازی‌های تولید شده توسط رایانه‌ها است. این پدیده به ویژه با انتشار هدست‌های واقعیت مخلوط ویندوز شرکت مایکروسافت در حال افزایش و فراگیرتر شدن است. امسال واقعیت مخلوط در انواع کاربردهای آن جایگاه خود را در فضاهای کاری می‌یابد. برای مثال، یک شرکت شبیه‌ساز آن را با اشیاء سه بعدی مجازی ترکیب می‌کند، یا این که شما و همکارانتان در نقاط مختلف جهان با هم در اتاق‌های کنفرانس مجازی جلسه برگزار می‌کنید. در حقیقت این امکانات بی‌نهایت هستند.

 

۶- فضای چهارم گسترش پیدا می‌کند

8 ترند برتر سال 2018 برای داشتن فضاهای کاری جذاب و محیط های اداری پیشرو

استارباکس خودش را به عنوان “فضای سوم” معرفی می‌کند؛ یعنی فضایی که جایگزین فضاهای اول (خانه) و دوم (محل کار) است. اکنون “فضاهای مشترک” یک فضای چهارم را ارائه می‌کنند. فضای کاری اشتراکی (coworking) یا فضای همکاری، محلی مشترک است که در آن گروهی از افراد ( به ویژه استارتاپ ها و شرکت های نوپا ) برای خود یا برای کارفرمایان مختلف کار می‌کنند. به عبارت دیگر، این فضاهای کاری یک “دفتر مشترک بزرگ” هستند که تنها اشتراک میان متخصصان مشغول در آن است. محبوبیت کارهای انعطاف‌پذیر باعث شده است که محبوبیت این فضاهای همکاری نیز افزایش قابل‌توجهی پیدا کند. این فضاهای کاری امکانات و مزایایی زیادی از انعطاف‌پذیری تا افزایش روابط اجتماعی یا دست‌یابی به شبکه‌های ارزان را فراهم می‌آورد .

 

۷- تنوع نیروی کار بیشتر می‌شود

همچنان “تعصب ناخودآگاه” به معنی میل انسان به تبعیض میان انواع مختلف مردم حتی بدون تحقیق در مورد آنان، هنوز به چالش کشیده می‌شود. امروزه نیروی کار از نظر نژاد، جنسیت، سن و … به طیف وسیع‌تری گسترش یافته و متنوع‌تر شده است. این امر نه تنها از نظر اخلاقی، بلکه از منظر تجاری نیز درست است، زیرا نیروهای کار ناهمگون باعث فراهم آورده شدن دیدگاه‌های مختلف، ایده‌های ناب بیشتر و انعکاس بهتر مشتری‌مداری می‌شود. در سوی مخالف، احساس تبعیض یا تعصب در فضاهای کاری اثری بسیار مخرب بر روی روحیه کارکنان دارد.

 

۸- چهار نسل در کنار هم کار می‌کنند

امروزه افراد زیادی با سنی بیش از ۶۵ سال همچنان کار می‌کنند و بازنشستگی خود را به تأخیر می‌اندازند. از سوی دیگر نیز افراد بسیار جوانی در ساعات غیرتحصیلی خود مشغول کار می‌شوند. به همین دلیل است که همه روزه بیشتر شاهد حضور نیروهای کار از چهار نسل مختلف در کنار هم هستیم. به این ترتیب، شرکت‌ها باید خود را با کارکنانی که طیف وسیعی از گرایش‌ها و دیدگاه‌ها را نسبت به کار و فناوری دارند، سازگار کنند. بهترین روش برای این که همه احساس خوشایندی در محل کار داشته باشند، این است که به شکلی هوشمندانه، فضاهای مختلفی در دفاتر فراهم شود که کارکنان از آن‌ها استفاده کنند، در میان آن‌ها در تردد باشند و درون آن‌ها به گفت‌وگو و تبادل نظر بپردازند.

 

نویسنده:گروه IT شرکت دنیته ۹۷/۰۵/۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقاله های ویژه

مقاله های مرتبط

پروژه های ویژه

EY

 EY  : ارنست و یانگ یک شرکت خدمات حرفه ای چند ملیتی است که مقر آن در لندن، انگلستان است. EY یکی از بزرگترین شرکت های خدمات حرفه ای حسابداری در جهان است .  یکی چهار از شرکت  بزرگ در زمینه حسابداری است .   طراحی: پروژه EY با میزهای اداری سریN و دیوایدرهای پارچه ایی ...

اتاق بازرگانی ایران و آلمان

اتاق بازرگانی ایران و آلمان: قوی ترین اتاق بازرگانی در ایران شناخته می شود و تنها اتاق بازرگانی اروپایی مستقل در ایران می باشد.این اتاق موسسه ای مهم در روابط تجاری بین دو کشور ایران و آلمان می باشد.   طراحی: در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی،از میزهای اداری ساده و مقاوم با بالاترین کیفیت و ...

محصولات مرتبط

رفتن به بالا